راز و رمزهای راه اندازی یک برنامه ایمیل مارکتینگ


برای بهترین استفاده از ایمیل، باید برنامه‌ای داشته باشین که برای مخاطبِ هدف شما ایجاد شده باشه. بله، می‌دونم شاید حرفم قدیمی به نظر بیاد. اما هدفمند بودن خیلی مهمه. با دیجی موند همراه باشید.

قبل از اینکه سراغ ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنین بریم، اول بیاین در مورد مشترکین ایمیل‌ها حرف بزنیم.
چطور اعضای فهرست‌تون رو اضافه می‌کنین؟
تکنیک‌های رایج، شامل لینکِ «ساین آپ» (sign up) ِ ایمیل، روی صفحات مهم وب‌سایت‌تون، و یا حتی در قسمت فوتر (footer) هست.
می‌تونین از صفحه‌ی جذب مخاطب برای به دست آوردن اطلاعات استفاده کنین، و یا در اولین باری که به وب‌سایت سر می‌زنن کوپن ایمیل‌ها رو مبادله کنین.  
جذب مخاطب رو از طریق رسانه‌های اجتماعی کشف کنین. مثلاً توییتر، کارت‌های جذب مخاطب داره و گوگل حتی اجازه میده جایی آگهی بدین که کاربرهای ایمیل بتونن به طور مستقیم آدرسشون رو قرار بدن.
وقتی فهمیدین چطور مخاطب رو جذب کنین، به خودِ استراتژی ایمیلی فکر کنین.
با تعیین اهدافتون شروع کنین. داشتن چندین هدف مشکلی نداره.  هدف می‌تونه تولید فروش بیشتر، افزایش «ساین آپ» برای کنفرانس، و یا بازگشت دوباره‌ی یکی از مشتری‌های سابق باشه. لیستی از اهدافتون تعیین کنین و بعد از اینکه به این نتیجه رسیدین که کدوم مخاطب به احتمال بیشتر این هدف رو براتون انجام میده، یادداشت‌برداری رو شروع کنین.
مخاطبی که شناسایی می‌کنین بخشی از مشتری ها میشه و شما این رو در ابزار ایمیل‌تون قرار میدین.
از اونجا خودتون رو باید جای مشتری بذارین. مشتری برای اقدام کردن به چه چیزی از جانب شما نیاز داره؟  
چه چیزی بهشون انگیزه میده تا هدف رو دنبال کنن؟ می‌بینین که خیلی از مشتری ها قبل از اقدام، به چندین ایمیل نیاز دارن و در این مورد می‌تونین کمپینی طراحی کنین که 3 یا 4 قدم داره.
وقتی که نیاز مشتری رو شناختین، برای حمایت از این جواب، محتوا ایجاد کنین. می‌تونه یه عکس، یه ویدیو، جایزه و حتی جزئیاتی در مورد تکمیل یه گام در پروسه‌ی «کانوِرژِن» باشه.
محتوا، مثل خیلی از چیزهای دیگه، کوتاه و مختصرش خوبه. محتوا باید جذاب باشه. موضوع باید درگیرکننده، و در دکمه فراخوان(call to action) باید واضح باشه. این طراحی نباید مانع تجربه بشه. اگه مخاطبی جوان و خیلی پر تحرک دارین، می‌تونین با «ایموجی»ها (emoji) باهاشون حرف بزنین. در حالی که اگه هدف شما صاحب کسب‌وکار کوچیکیه، ظاهری تمیز و مدرن برنده میشه.
طراحی رو روی موبایل و دِسکتاپ تست کنین. اگه ایمیل، درست روی موبایل لود نشه، محتوای خوب گم میشه.
بعد ببینین که مصرف‌کننده چطور با ایمیل شما تعامل می‌کنه. بیشتر مخاطبان شما از روی موبایل محتواتون رو می‌خونن، اما از «آنالیتیکس» (analytics) برای تایید این ایده استفاده کنین.

Google-Analytics-Tutorial
حتماً هر ملاحظه‌ای رو برای کاربرهای موبایل در نظر داشته باشین. می‌تونین از عکس‌های کوچیک‌تر و دکمه‌های بزرگتر استفاده کنین و «لندینگ پیج» ِ بهینه‌سازی‌شده برای موبایل داشته باشین.  
در آخر، زمان‌بندی رو هم در نظر داشته باشین.
چند وقت یکبار باید پیام بفرستین؟ در بهترین حالت، در طول روز توزیع بشه یا در شب؟ آیا باید 8 صبح به وقت شرق برسه یا غرب؟ آیا فصلیه؟ هیچ پاسخ جادویی‌ای در کار نیست. باید از داده‌ها استفاده کنین تا در این تصمیم راهنمایی‌تون کنه.
اگه تازه دارین بازاریابی ایمیل رو شروع می‌کنین، ممکنه داده‌ها یا مشتری کافی نداشته باشین تا به طور کامل این فرصت‌ها رو درک کنین. در این مورد حدس‌های پخته‌ای داشته باشین و به پیشنهادهای گسترده ادامه بدین تا مشترکین بیشتری بگیرین.

 


ایمیل مارکتینگ ایمیل بازاریابی ایمیلی پست الکترونیک استراتژی بازاریابی دیجیتال راهبرد تحلیل بازار آنالیتیکس گوگل آنالیتیکس

تیم محتوای   دیجی موند

هم بنیان گذار و مدیر کسب و کار دیجی موند

از حدودا ۳ سال گذشته، تمرکز کاری و یادگیری ما حول محور کارآفرینی، توسعه کسب و کارها و استارتاپ های آنلاین و مباحث دیجیتال مارکتینگ بوده و از اینکه دانش و تجربیات مان را با دیگران به اشتراک بگذاریم، لذت می بریم. با دیجی موند همراه باشید.

محبوب‌ترین ها

ردبول ناشر قصه‌های انرژی‌زا
با ارزش ترین و گران ترین دکمه ی سایت آمازون به ارزش 300 میلیون دلار (مطالعه موردی)
ایمیل مارکتینگ، یک گنج رو به فراموشی
5 گام بازاریابی محتوا برای استارتاپ‌ها
حضور قدرتمندی از برندتون در فضای آنلاین به جا بگذارید

مطالب پیشنهادی

مثل تیلور سوئیفت، روی برندینگ سرمایه گذاری کنید.
آموزش صفر تا صد گوگل آنالیتیکس – درس اول
اسرار طلایی و کمیاب کارآفرینان میلیونر در اینستاگرام
ده مهارت ضروری مدیر شبکه های اجتماعی در سال 2017 که به آن نیاز خواهد داشت- قسمت اول
ده مهارت ضروری مدیر شبکه های اجتماعی در سال 2017 که به آن نیاز خواهد داشت- قسمت دوم

" دیجی موند، به عنوان مشاور بازاریابی و برندینگ به ارائه مقالات آموزشی دیجیتال مارکتینگ و بررسی تبلیغات و کمپین های بازاریابی، فعالیت های موفق برندسازی و بازاریابی اینترنتی می پردازد.
با خیال راحت تمام فعالیت های تبلیغاتی و دیجیتال مارکتینگ خودتان را به ما بسپارید. این تعهد ماست."